Hashtag ve škole
Hashtag je slovo nebo fráze, následující za symbolem mřížky. Funguje jako klíčové slovo, které má popisovat důležou nebo zajímavou charakteristiku objektu. Jestlipak víte, komu patří hashtagy #DětíJakoSmetí, #MusímeDoŠkoly a #MiláčekRézinka?
Hashtag
Instagram i jiné sociální sítě jsou jich plné. Používáme ho jako KLÍČOVÉ SLOVO (nebo frázi). Má popisovat důležité nebo zajímavé charakteristiky objektu. Skládá se ze slova HASH, které označuje # a slova TAG, které znamená ŠTÍTEK nebo POPISEK. Dnešní mladá čeština už celkem běžně užívá i slova „tagovat“ nebo něco „otagovat“ .
Tagování nám slouží k štítkování nebo označování obsahu – klíčových slov, která nám pomáhají lépe se v nich následně orientovat. Otagovat můžeme video, příspěvek, text, obrázek, fotku…
Jak tagovat
„Otagujte tuhle fotku tak, aby bylo jasné, co na ní je.“ Mohla by být (např. na instagramu) „otagována“ těmito hashtagy:
#girl #czechgirl
#newphoto
#cute #mytown
#morning
#tea #love
#outdoorbreakfast
Spousta lidí taguje v angličtině. To nic nemění na tom, že české tagy fungují taky. Při psaní hashtagu se obvykle nepoužívá diakritika.
Někdy stačí slovo: #TEA / #CAJ / #ČAJ
Někdy dvě: #BLACKTEA / #CERNYCAJ / #ČERNÝČAJ
A někdy slova nestačí: #NEJLEPSICAJJAKYJSEMKDYPILA
Při skládání slov máme několik možností. Psát je zasebou malými písmeny #jakotrebatakhle. Nebo je oddělit #jako_treba_takhle. Případně použít velká písmena #JakoTrebaTakhle. Pravidla si každý nastavuje sám.
Hashtagy ve škole
Využít hashtagy ve škole není vůbec složité. Je to vlastně jen motivační zástěrka pro cestu k vytyčenému cíli. V angličtině můžeme slovíčka jistě procvičovat stokrát jinak, ale „otagovat fotku“ jako na instagramu může mít velký motivační potenciál a zároveň jakoby náhodou ze sebe ta slovíčka vydolujeme.
Skvěle se dají hashtagy využít k trénování popisu souvislostí. A to nejen tak, že k osobám nebo událostem budeme hashtagy tvořit, ale také obráceně – na základě toho co děti už ví, mohou jednotlivé hashtagy vysvětlovat.
Příležitost dávají hastagy jak dětem, které upřednostňují práci s fakty a realitou, tak i těm, které jsou hravější. Informaci o stavbě těla čápa tak můžeme otagovat jako #dlouhe_nohy ale i #na_vysoke_noze. To, jak Jan Lucemburský nakládal s českými penězi můžeme vystihnout tagem #Pujcky, ale i #Cechy_Jako_Pokladnicka. Najít se v tom může každý…
JAZYKY – slovní zásoba
#hamburger
#sauce
#potatoes
#salat
#meat
#fries
OSOBNOSTI – znalosti a souvislosti
Marie Terezie vyrůstala na rakouském dvoře, kde ji často oslovovali Rézinko.
Mluvila pěti jazyky. A kolik jazyků znáš…
Ve válkách o rakouské dědictví prohrála s Pruskem boj o Slezsko, zato bylo uznáno její právo nastoupit na rakouský trůn.
Zavedla povinnou školní docházku.
Porodila 16 dětí.
PŘÍRODA – fakta i legrace
#ohrozeny_druh
#cerne_letky
#lovim_pri_chuzi
#migrant_bez_pasu
#kdyz_na_komin_tak_na_komin
#na_vysoke_noze
Věříme, že další příklady využití hashtagu ve škole jistě vymyslíte sami. Pokud máte zajímavý nápad a chcete se podělit, dejte o sobě vědět. Třeba na Facebooku Pančelčino, nebo sem do komentářů…